foto1 foto2 foto3 foto4 foto5


+043 756 00 234 03
office@fashionline.com
Agnes Bart

Haftanın Maçı

Kocaeli Birlik SK logosu  

  ALPARSLAN TÜRKEŞ STADI

     23.04.2017 15:30

Sosyal Medya

Maç Öncesi...
 Sıkışık takvimdeki ikinci hafta içi maçında Zonguldak Kömürspor'u konuk ettik. Erzurumspor maçında olduğu gibi güvenlik tedbirlerinin ve üst aramalarının sıkı bir şekilde yapıldığı müsabakada rakip takım taraftarı takımını yalnız bırakmazken İstanbulspor tribününde de yaklaşık dört yüz kadar taraftar maçı takip etti. Geçen hafta maça başlayan 11'den sadece Muhsin yedeğe çekilirken Mehmet Zeki tekrar formaya kavuşmuş oldu. Fakat maç boyunca takımın geneli gibi Mehmet Zeki de özellikle ilk yarıda çok basit hatalar yaptı.

Maç ile alakalı yoruma başlamadan önce şunu söylemekte fayda var. Ligin bitimine bu maçtan sonra sadece sekiz maç kaldı ve iyi oynayalım, oynamayalım önemli olan galip gelmek. Eleştiri ve beğenilerimi bu olgunun yüzde yüz farkında olarak yaptığımı özellikle belirtmek isterim.

Maç Başlıyor...
 Müsabakaya geçen maçta olduğu gibi kalede Umut, stoperde Yalçın ve Oğuzhan, kanatlarda Mehmet Zeki (geçen maçta Muhsin) ve Fatih, önlerinde Onur Ergün, orta sahada Yunus Emre ve Onur Kolay, sağ açık Muhammed, sol açık Zafer ve ileride İbrahim Yılmaz olacak şekilde 4-1-4-1 şeklinde dizilerek çıktık.

 

Maça istekli başlayan takımımız henüz 3. dakika dolarken İbrahim Yılmaz'ın vuruşunda boşta kalan topa dokunan Yunus Emre ile öne geçtiğinde güneşli havanın da tadını çıkartarak keyifli ve rahat bir maç izleyeceğimizi düşünmüştüm. Fakat golden sonra ilk yarının son düdüğüne kadar hakimiyeti kuramayan bir İstanbulspor izledik.

İlk yarının bitimine iki dakika kala Zonguldak Kömürspor'da Okan'ın gördüğü kırmızı kart rakip takımın oyun planlarını da bozdu. Çünkü 9 numaralı oyuncu Zonguldak Kömürspor'un santraforu ve takımın atağa çıkması noktasında kilit pozisyonda. İlk yarı boyunca duran toplarla etkili olmaya çalışan Zonguldak (ki iki pozisyonda tehlikeli de oldular) karşısında takımımız topu ayağına aldığında ve pas yapabildiğinde ne kadar üstün bir takım olduğunu da gösterdi.

Otuz beş ve kırkıncı dakikalar arasında önce Zafer'in karşı karşıya pozisyonda İbrahim Yılmaz'a pas tercihi, hemen sonrasında İbrahim'in şut yerine Yunus Emre'ye verdiği paslarla kaçan iki gole, kırk dördüncü dakikada Yunus Emre'nin kaçırdığı gol de eklenince ilk yarıda maçı koparma şansını da kaybetmiş olduk. Takım olarak durgun olduğumuz maçta yine de Yunus Emre'nin geçen maçta olduğu gibi mücadeleci futbolu ile öne çıktığını da belirtelim.

Hakem Faktörü...
İkinci yarı ile birlikte rakibin bir kişi eksik olmasının avantajını da kullanarak topa daha çok sahip olmaya başladık. Dakikalar 58'i gösterdiğinde güzel hareketlerle ceza sahasına giren Muhammed'i düşüren Ercan'da kırmızı kart görünce rakip dokuz kişi kaldı ve penaltı sonrasında maçın gayrı resmi olarak noktalanmaması için hiçbir neden kalmamış oldu fakat oyuna girdiği dakikadan itibaren en az dört net pozisyonu harcayan Halil penaltıyı da kaçırınca stres dolu dakikalar da başlamış oldu.

 

Ben 43. dakikadaki ikinci sarı kartın sonrasındaki kırmızı kartın da, 58. dakikadaki direk kırmızı kartın da çok ağır kararlar olduğunu düşünüyorum. Eğer hakeme edilmiş bir küfür yoksa maçın gidişatını etkileyen kararlar olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Biz genelde hakemlerden çok çeken bir takımız. Fakat bugün maça ağırlığını koyamayan, kararlarında adil davranamayan hakemin verdiği kararlar "lehimize bile olsa" eleştirebilmemiz gerekir.

Halı Saha Maçı...
İkinci kırmızı karttan sonra sahada geniş alanlar bulan, rahatlıkla pozisyona giren takımımız kalan 30 dakikada en azından 7-8 net gol pozisyonundan yararlanamayarak bize kabus dolu dakikalar yaşattı. Her zaman için 1-0'lık skor tehlikelidir ve rakip dokuz kişi de olsa bir duran toptan yenebilecek bir gol ve kaybedilebilecek iki puan takımın bütün moralini sıfırlayabilir, şampiyonluk yolundaki avantajımızı da elimizden alabilirdi. Neyse ki uzatma dakikalarında İbrahim ile gelen gol haftaya Maltepe'ye yine 5 puanlık avantajla gideceğimizi de tescillemiş oldu.

Haftaya Üsküdar Anadolu maçına stadın yıkılma tehlikesi nedeniyle seyirci alınmayacak. Çarşamba günü dualarımızla takımımıza destek verirken bir sonraki pazar günü Keçiörengücü maçında yanlarında olacağız.

Biz bu takıma inanıyor ve güveniyoruz...


Memduh SEYMAN